,

Rodinná včelia farma

DOBRYMED

Sme rodinná včelia farma. Včelárstvom sa zapodievame už 25 rokov. Včelárime v lokalite okresu Michalovce /Moravany-Lučkovce/ a Trebišov /slivkový sad Dargov/

Chováme cca 250 produkčných včelstiev so zameraním na produkciu medu, peľu, vosku a v menších množstvách aj materskej kašičky. Včelie matky chováme pre vlastnú potrebu.

Naše priority:

  • Chov vitálnych včelstiev schopných odolávať súčasným prírodným pomerom
  • získavanie produktov v plnej zrelosti a kvalite
  • maximálny servis s ohľadom na potreby našich zákazníkov

Pestovanie levandule

V blízkosti včelnice pestujeme levanduľu pre potešenie naších včiel i naše vlastné.

Keď kvitne levanduľa

V mesiacoch jún - júl zakvitnú záhony levandule. Pre včely je to neodolateľná rastlina.
V období kvitnutia ponúkame čerstvé kytice, ktoré si môžete doma vysušiť a tak uchovať na dlho. V ostatnom období roka máme k dispozícii kytice sušené, alebo sušený kvet.

Do pozornosti

V poslednom období sme svedkami výrazných úhynov včelstiev v Amerike i v Európe. Z našich 25 ročných skúsenosti môžme potvrdiť, že chov včiel je teraz omnoho zložitejší ako v čase, keď sme začínali.

Prežijú včely našu generáciu ?

Včely žiju na zemi už milióny rokov. Za ten čas boli neustále vystavené útokom parazitov, baktérii, vírusov a húb. Napriek tomu žiju dodnes. My ľudia sme k tejto plejáde škodcov pridali soje dielo: zničili sme včelám prírodné zdroje obživy a zautočili sme na ne cemickými prostriekami. Aby dielo skazy postupovalo rýchlejšie, napadlo nás nahradiť prírodný výber svojimi šľachtiteľskými pokusmi. A tak sme vychovali včelu miernu, nerojivú, schopnú priniesť maximálny úžitok, len netušíme ako prežije budúce protivenstvá prírody..

Aké sú príčiny tohto stavu?

Zmeňte svoj pohľad na prírodu. Pestujte kvitnúce rastliny. Saďte stromy. Nerúbte stromy. Pestujte kvitnúce kry. Nepoužívajte vo svojej záhrade chemické insekticídy. Informujte svoje deti o užitočnosti každej rastliny, každého tvora na zemi.

Ako môžete pomôcť včelám?