Najlepší med
Autor      03/21/2025 09:50:52     Home    Comments 0
Najlepší med

O kvalite medu

Zákazníci, ktorí si vyberajú z našej medovej ponuky veľmi často nám položia otázku:

Ktorý med je najlepší?

 

Neodpovedá sa nám na to ľahko, spravidla nasmerujeme  pozornosť zákazníka na konkrétne vlastnosti daného jednodruhového medu.  Stáli zákazníci väčšinou preferujú svoj druh medu a na otázku, ktorý med je najlepší, už nehľadajú odpoveď.  Otázka, čo robí med kvalitným, resp. čo med minimálne kvalitatívne ovplyvňuje,  tak ostáva v úzadí..

Čo je med?

Med je produkt včiel, ktoré v prírode zozbierali nektár, alebo medovicu a ďalšou svojou prácou upravili.. Preto rozlišujeme medy kvetové /z nektáru rastlín/ a medovicové /zo sladkej šťavy, ktorú produkujú tkzv. producenti medovice spravidla na ihličnatých, alebo aj listnatých stromoch./ Kľúčové je práve to spracovanie nektáru včelami, kedy je sladký nektár množstvom pracovníkov v úli  zahusťovaný a obohacovaný o napr. enzýmy, ktoré sú potrebné pre rozloženie zložitých cukrov, ale aj pre budúce biochemické reakcie v mede. Práve tieto enzymaticky riadené procesy garantujú, že med nie je len sladidlo, ale má aj terapeutické vlastnosti.

Med teda  nie je možné umelo vyrobiť, sirupy aj keď sú varené s rastlinami nie sú medom - nakoľko nemajú  biologickú aktivitu.

Robia včely dobrý med?

Včelstvo je sociálny hmyz, čo znamená že žije v spoločenstve - rodine. V rodine aj prečká zimu. Keďže v chladnom  období zimy, nie je možný prínos nektáru, letné generácie včiel sa snažia pripraviť pre budúcich dostatočné zásoby, aby tí prežili ťažké obdobie a rod v jari pokračoval ďalej.

Generácia , ktorá med zhromažďuje, sa doslova upracuje na smrť v záujme prípravy zásob pre budúcu generáciu. Čo sa týka kvality zásob na zimu musia včely donesený nektár zahustiť tak, aby obsah vody v mede bol  pod 20 %. Takto hustý med nepodlieha kvaseniu a zaviečkovaný v plastových bunkách je bezpečne uskladnený do jari.

Ďalšou úlohou pri spracovaní  medu je rozloženie /invertovanie/ zložitých cukrov na jednoduché - glukózu a fruktózu. Vzájomný pomer týchto dvoch cukrov neskôr rozhoduje ako rýchlo med kryštalizuje.

Veľmi dôležitým stupňom prípravy medu je  jeho "obohatenie" o enzýmy , biokatalyzátory, ktoré riadia procesy zodpovedné napr. za antibakteriálne účinky medu. Včely teda nechystajú len potravinu, ale aj liek.

Ako uchovať kvalitu medu?

Včelári med vytáčajú keď je zjavné , že je dostatočne zrelý.  Hlavne sa jedná o hustotu medu, ktorú vieme overiť opticky vytiahnutím niekoľkých rámikov z medníka. Zrelosť medu sa dá overiť aj pomocou malého prístroja - refraktometra.  Obsah vody nad 20 % znamená, že med ešte nie je dostatočne vysušený a treba s vytáčaním medu počkať. Hodnoty pod 18 % znamenajú, že med môžeme vytáčať.

V tomto momente máme med v kvalite, ktorú už nemôžeme zvýšiť. Nastáva proces vytáčania, skladovania, balenia, distribúcie, predaja a nakoniec zaobchádzania v kuchyni spotrebiteľa.

Manipulácia s medom.

Drvivá  väčšina včelárov dnes vytáča med v medometoch - odstredivkách bez požívania tepla, alebo tlaku.  Vytočený med je ďalej cedený, čírený a uskladnený v potravinárskych nádobách /antikor, plast/

Dôležité podmienky skladovania medu:

dobre uzavretá nádoba,

bez priameho slnečného žiarenia,

nízka teplota skladovania a celková doba skladovania.

 

Skladovaný med postupne kryštalizuje a jesenných mesiacoch už sú takmer všetky medy skryštalizované / čistý agátový med nekryštalizuje/.

 

Pre uchovanie kvality medu je podstatná šetrná dekryštalizácia medu, tá prebieha v špeciálnych komorách, kde teplota prostredia neprekročí 45 st. Celzia. Po 487 hodinách naše medy sú stekutené a je možné ich plniť do pohárov.

V prípade medov označených RAW proces dekryštalizácie je vynechaný- tieto medy sa plnia do pohárov hneď po vytáčaní a med kryštalizuje v pohároch.

 

Cesta medu

Včelári v priebehu roka med postupne plnia do komerčných balení a tak sa medík dostane na stôl spotrebiteľa.

V skratke možno povedať, že čím je cesta od úľa na stôl kratšia tým je med na stole kvalitnejší.  Niekoľko ročné skladovanie, preprava medu medzi vzdialenými krajinami kvalite medu neprospieva.

V dnešnom globalizovanom svete je preprava tisícok ton medu  medzi Európou, Áziou, či Latinskou Amerikou bežným javom. Výsledkom je ,že  na pulte predajných reťazcov je med  o nie celkom známom pôvode, času  jeho skladovania, prepravných podmienok ....

Kúpil som si med...

Ako med v domácnosti skladovať a používať.

V zásade je potrebné skladovať tak, ako by ho skladovali včely:

 

  • Bez prístupu priameho slnečného žiarenia
  • V dobre uzavretej nádobe
  • Nenaberať med mokrou lyžičkou
  • Teplé nápoje sladiť po ich ochladení  pod 40 st. C.

 

Vhodné je v domácnosti používať drevená naberačky medu z keramického medníka. Počas doby  bežnej konzumácie medu je to dostatočné a praktické balenie medu.

Inou alternatívou sú dávkovacie pumpy, ktoré sa uzatvárajú  sklenený pohár s  medom a presne dávkujú tekutý med . Med skryštalizovaný, žiaľ sa takto dávkovať nedá.

 

Záverečné doporučenia:

  • -kupujte med od včelára, ktorý robí pre svoje včely maximum a med je pre neho viac ako produkt
  • -nebojte sa med použiť ako sladidlo aj na potraviny, u ktorých nie  je tradícia sladenia medom
  •   -konzumujte med hoci v malých množstvách, ale pravidelne , očakávaný preventívny účinok bude výraznejší než nárazové konzumácia v čase  už bežiacej chrípkovej epidémie

 

 

 

Zanechať odpoveď

Blog Search

nové

PrestaShop

Pre 100 % funkčnosť týchto stránok sú používané cookies.